Byty v Česku budou dál zlevňovat
Ceny tuzemských bytů budou v nejbližším období pravděpodobně pokračovat v mírném poklesu. Vývoj cen bydlení bude ve střednědobém období záviset na kondici ekonomiky a hospodářském vývoji v zahraničí. Uvedl to Jiří Mrázek, ředitel odboru statistiky cen Českého statistického úřadu.
Ilustrační foto
FOTO: fotobanka Profimedia
Minulý týden statistici zveřejnili čísla, podle kterých tržní ceny starších i nových bytů v závěru loňského roku dále klesaly. Prodejní ceny starších bytů se meziročně snížily o 4,3 procenta.
Novostavby, jejichž ceny sledují statistici zatím jen v Praze, zlevnily o 2,9 procenta.
Ve srovnání s průměrem roku 2008 byly novostavby v Praze levnější na konci loňského roku o 4,8 procenta. V případě starších bytů ve srovnání se základnou třetího čtvrtletí 2009 ceny klesly o 8,3 procenta.
Podle developerské společnosti Ekospol stojí v současné době metr čtvereční novostavby v Praze 48 433 korun bez DPH. Nejdražší z pražských obvodů je Praha 1 a Praha 2, kde se průměrná cena pohybuje ve výši 71 818 korun za metr čtvereční. Praha 9 pak podle této cenové mapy vychází s metrem čtverečním u novostavby za 42 843 korun jako nejlevnější.
Jak připomněl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec, v nabídkách developerů panují velké rozdíly. Garsonku mohou zájemci o nové bydlení v Praze koupit za čtyři milióny, stejně jako za 1,4 miliónu korun včetně daně. Vždy záleží na konkrétní nabídce v dané lokalitě.
"Platí ale, že drtivá většina kupujících není ochotna přistoupit na cenu vyšší než 50 000 korun za metr čtvereční včetně DPH. Co je dražší, prodává se dnes jen velmi obtížně,“ dodal Korec.
Ceny nemovitostí v krajských městech ( za období 2008 - 2010)
V mimopražských regionech se ceny staršího bydlení v posledním čtvrtletí 2011 meziročně snížily o 4,6 procenta. V Praze starší byty ve stejném období ve srovnání s předešlým rokem zlevnily o 3,2 procenta.
V Praze je bydlení nejdražší
Pokud jde o starší byty, tak cena za roky 2008 až 2010 v Praze činila za metr čtvereční průměrných 48 214 korun. Například v Ústí nad Labem pak byl metr čtvereční téhož typu bydlení ve stejném období průměrných 12 490 korun.
Ceny starších bytů - kraje (2008-2010)
FOTO: ČSÚ
Podobné to bylo také s cenami starších rodinných domů. Nejdražší byly v letech 2008 až 2010 v Praze, za metr krychlový rodinného domu se platilo průměrných 7875 korun. Metr krychlový domu v Ústí nad Labem stál proti tomu 3006 korun.
Ceny starších rodinných domů - kraje (2008-2010)
FOTO: ČSÚ
Jak uvedl Mrázek, na cenách staršího bydlení se podepisuje velikost sídla. Čím větší lokalita, tím cena stoupá.
Doplňující obsah
Rychlé hledání
Nemovitosti dle typu akce
Rychlý kontakt
Aktuality
Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?
Vánoce a novoroční přání
© 2024, Němeček-Reality.cz – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře RealBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality