NEMOVITOST Z DRAŽBY: INVESTICE NEBO NESMYSL?
Nemovitost i za polovinu tržní ceny
Vyvolávací cena u nemovitostí, které se dostaly do dražby, činí zprvu dvě třetiny odhadu ceny nemovitosti. Nutno ale dodat, že odhad ceny nemovitosti bývá bohužel pro dlužníky často mnohem nižší, než kolik činí reálná tržní hodnota nemovitosti. Pokud se nemovitost ani tak nepodaří prodat, vyvolávací cena je ještě snížena, a to na polovinu ceny odhadní. Ušetřit tedy může šťastný kupující opravdu citelně, avšak odhadní cena nemusí vždy plně odpovídat reálné hodnotě nemovitosti. Odhadci často danou nemovitost z důvodu nesoučinnosti majitelů ani nemají možnost celou vidět, a vychází tudíž z pouhých srovnání s obdobnými nemovitostmi. Je tedy možné, že odhadní cena bude jak vyšší tak nižší nežli reálná hodnota dané nemovitosti.
Jak si vybrat?
Nemovitostí, které se dostaly do dražby exekutorů, soudů či dražebních společností, je dnes skutečně velké množství. Roste rovněž počet oblíbených internetových dražebních portálů. Zde kromě fotografií a popisu daných nemovitostí naleznete také informace o tom, kdy se koná například prohlídka nemovitosti. Popisovaný stav dražené nemovitosti, který dražitel uvede v nabídce na internetu, nemusí korespondovat se stavem reálným a koupě nemovitosti, kterou jste předtím neviděli, je poměrně dost riziková. Prohlídka je vždy hromadná a ze zákona se musí konat alespoň ve dvou termínech.
Mějte také na paměti, že vydražení nemovitosti je odlišným způsobem nabytí vlastnického práva nežli koupě na základě klasické kupní smlouvy. Pokud nemovitost vydražíte, nemáte nárok na uplatnění nároků z vad věci, tedy od smlouvy odstoupit, požadovat opravu věci či snad uplatňovat slevu z kupní ceny. Proto je vhodné si předmět dražby vždy velmi pečlivě po všech stránkách prověřit.
Účast zadarmo? Ano i ne
Pokud se vám nemovitost při prohlídce zalíbila, můžete se zúčastnit samotného dražebního jednání. Vstup na něj není nijak zpoplatněn a zúčastnit se může každý, kdo je v České republice oprávněn vlastnit nemovitost. Háčkem je však tzv. dražební jistota. Jedná se o vratnou zálohu, kterou musí každý účastník ještě před zahájením dražby složit. V jaké výši dražitel jistotu určí, záleží pouze na něm. Obvykle se výše dražební jistoty pohybuje mezi 10 až 30 procenty vyvolávací ceny dražené nemovitosti. Před tím, než začněte přihazovat, se ujistěte, že disponujete finančními prostředky na doplacení, jelikož v případě, že byste nemovitost vydražili a nezaplatili kupní cenu do určitého data, vaše složená dražební jistota propadne ve prospěch dražitele.
Běh na dlouhou trať
Jestliže vybranou nemovitost v dražbě vyhrajete a řádně zaplatíte, dražitel je povinen zajistit změnu vlastnického práva u příslušného katastrálního úřadu. Tímto se stanete novým vlastníkem vydražené nemovitosti. Neradujte se však předčasně. Než se celá věc po právní stránce vyřeší, může uplynout klidně i několik dlouhých měsíců. Veškerá omezení vlastnického práva udělením příklepu v dražbě zanikají avšak než se rozhodnete koupit nemovitost z dražby, nezapomeňte si zjistit, zda není zatížena věcným břemenem užíváním třetí osoby nebo například právem průjezdu přes pozemek. Tato omezení vlastnického práva totiž převodem vlastnictví nezanikají!
Doplňující obsah
Rychlé hledání
Nemovitosti dle typu akce
Rychlý kontakt
Aktuality
Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?
Vánoce a novoroční přání
© 2024, Němeček-Reality.cz – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře RealBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality