Stavby jsou kvůli tlaku na cenu méně kvalitní
23.04.2013 08:57
ČTK to řekl člen představenstva České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Karel Vaverka. Snižující kvalitu staveb připouští i zástupci stavebních firem. "Marast, který nyní v českém stavebnictví panuje, nutí stavební firmy dělat za 40 až 60 procent normální ceny. Pak ale mají problém se do toho vejít, a tak hledají všechny možnosti, jak ušetřit. Vybírají nejlevnější materiál a montují do staveb, co se dá," tvrdí Vaverka.
Na dodavatele se podle něj nedá příliš spolehnout, protože jejich jediným kritériem prý je co nejnižší cena. "Mají nasmlouvané špatné ceny a někde se to promítnout musí. Problémem jsou i někteří developeři, kteří stavbu prodají a vůbec jim nevadí, že je to nekvalitní," kritizuje stále častější praktiky na českém trhu Vaverka.
Že český trh v poslední době kvůli úpornému šetření zaplavuje nekvalitní stavební materiál, potvrzuje i například Radek Bedrna, jednatel společnosti Knauf Praha vyrábějící sádrokartonový stavební materiál. "Problém je v obrovském tlaku na cenu, kterému se realizační firmy musí přizpůsobit maximálním ošizením kvality. Používají například materiál, který není vhodný pro tu konkrétní stavbu. Stále častěji se setkáváme i s dovezenými levnými necertifikovanými věcmi ze zahraniční, hlavně Polska," tvrdí Bedrna, podle kterého je ošizena až polovina staveb.
Na klesající kvalitu staveb letos upozornila také Asociace inspektorů nemovitostí (AIN), jejíž členové loni při inspekcích technického stavu nových rodinných domů odhalili spoustu vad, jejichž odstranění by vyšlo na sto milionů korun. A to přitom zkontrolovali jen 700 rezidenčních budov, což představuje pouhé jedno procento všech domů určených k prodeji.
Vyšší ochotu snížit kvalitu prací připouští i stavebníci. V nedávném průzkumu analytické společnosti CEEC Research totiž 59 procent stavebních firem uvedlo, že realizují stavby na hranici kvality. "Řada ředitelů stavebních firem potvrzuje, že současná krize na trhu, která se projevuje nedostatkem zakázek a s tím spojenou snahou investorů o dosažení co nejnižších cen, je v některých případech nutí i k snižování kvality stavebních prací," okomentoval výsledky výzkumu ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
Vaverka však varuje, že se kvalita nemůže snižovat donekonečna. "Jsou tu dva typy rizik - přímé a nepřímé. Přímé znamená, že stavba rovnou spadne, nebo třeba začne unikat plyn poškozenými trubkami. Nepřímým rizikem míním to, že životnost takto nekvalitně provedené stavby klesne třeba i na polovinu, stěny častěji praskají, konstrukce se zkroutí a podobně," přiblížil možná rizika Vaverka.
Šéf českého výrobce stavebního materiálu Bedrna zdůraznil, že se situace nyní dostala za hranu únosnosti. "Je to obrovský hazard. Za ty roky se to tak rozmohlo, že v tom vidíme obrovské nebezpečí," neskrývá obavy Bedrna.
Podle odborníků by pomohlo, pokud by se zlepšil stavební a technický dozor staveb. Potřebná je i důkladnější kontrola kvality materiálu a stavebních prací.
Doplňující obsah
Rychlé hledání
Nemovitosti dle typu akce
Rychlý kontakt
Aktuality
Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?
22. 01. 2023
Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.
Vánoce a novoroční přání
12. 12. 2022
Přejeme Vám klidné prožití svátků Vánočních a do nového roku 2023 pevné zdraví, hodně štěstí a optimismu. A také třeba úspěšný prodej či koupi nějaké nemovitosti.
© 2024, Němeček-Reality.cz – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Realitní software dodává eBRÁNA | Software a informační systém pro realitní kanceláře RealBrána | Nabídka nemovitostí RB Reality